Jak napisać list motywacyjny?

2022-04-27    Otóż nie jest prawdą, że listów motywacyjnych nikt nie czyta!
Warto stworzyć list motywacyjny nawet jeśli Cię o to w ofercie pracy nie poproszono. Są stanowiska, na których list motywacyjny jest mniej ważny ale są też takie gdzie wybór pracownika uwarunkowany jest dobrze napisanym listem motywacyjnym. I np. jeśli jednak mimo wyraźnej prośby pracodawcy decydujesz się go nie załączyć ryzykujesz, że Twoja aplikacja zostanie odrzucona. Jak sądzisz, jak reaguje pracodawca, jeśli widzi, że nie zadałeś sobie nawet trudu, aby napisać list, o który prosił Cię w ofercie?
Około 40% kandydatów nie wysyła listów mimo wymagania z oferty pracy.
 Jeśli potrafisz napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę, możesz zyskać olbrzymią przewagę nad innym kandydatami. To prawda, że jeśli Twoje CV zostanie odrzucone, listu nikt nie otworzy. Jednak po przeczytaniu artykułu "Jak napisać dobre Curriculum Vitae?", wiesz już, jak napisać skuteczne CV. Teraz poświęć chwilę i napisz list, który upewni pracodawcę, że powinien Cię zaprosić  na rozmowę kwalifikacyjną.

    Aby Twój list motywacyjny był wart przeczytania nie kopiuj gotowców
wpisując w Google zwrot „list motywacyjny wzór” bo przykłady listu motywacyjnego znalezione w Internecie nigdy nie pokazują, jak skutecznie przekonać pracodawcę, aby zaprosił Cię na rozmowę. Taki list z pewnością trafi do kosza! Nie wnosi nic nowego, nie jest ciekawy, a pracodawca wie, że nawet nie napisałeś go specjalnie dla niego.
 
Jak napisać list motywacyjny, który zainteresuję wybranego przez Ciebie pracodawcę i zapewni Ci pracę?
 
To prosty sposób…
 Bo jeśli Twoje CV jednak wyda się interesujące, list może nawet zadecydować, czy dostaniesz zaproszenie na rozmowę. Dlatego lepiej przygotuj skuteczne CV i napisz przekonujący list motywacyjny. Następnie dopasuj je do oferty pracy i wyślij do wybranych pracodawców.
 
Po pierwsze: Dobry list motywacyjny przyciąga wzrok.
W CV i liście motywacyjnym najważniejsza jest oczywiście treść. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Twój list powinien formą nawiązywać do CV. Użyj tego samego typu i rozmiaru czcionki, odstępów i kolorów.

Po drugie: Przykładowy list motywacyjny zaczyna się tak....
     Wyszukałeś w Google hasło "list motywacyjny przykład" i swój list zacząłeś w ten sposób? “W odpowiedzi na ogłoszenie z ... , chciałbym przedstawić swoją kandydaturę”. Najpewniej skończy w koszu...
 Dla pracodawcy nie ma nudniejszego początku niż list zaczynający się od tych słów. Unikaj używania innych typowych zwrotów ze wzoru listu motywacyjnego znalezionego w Internecie. To oznaka, że Twój list nie wnosi nic nowego i napisałeś go bez przemyślenia.
     Bądź sobą i postaraj się zaciekawić pracodawcę.  Pokaż, że wiesz jak napisać list motywacyjny do firmy specjalnie dla niego. Użyj wyobraźni zacznij w inny sposób: „Chciałbym przedstawić  7 powodów, dla których uważam, że jestem idealnym kandydatem na stanowisko...”.
 Albo idealnie jest zacząć list od polecenia przez jednego z pracowników: „Mam przyjemność znać jednego z pracowników w Pana firmie, Pana XY. To dzięki niemu dowiedziałem się, że poszukujecie Państwo pracownika i otrzymałem kontakt do Pana.
     Te przykłady powinny Ci pomóc zrozumieć, jak zainteresować pracodawcę. Po pierwsze nie zaczynaj tak jak każdy. Po drugie, daj pracodawcy powód, aby chciał przeczytać Twój list motywacyjny. Najlepszy sposób to skupić się na korzyściach dla firmy!

Po trzecie: Nie kopiuj CV do listu motywacyjnego!
Przykładowy list motywacyjny powinien opisać, jak możesz je wykorzystać, aby przynieść korzyści dla pracodawcy. Nie powtarzaj tego, co już napisałeś w swoim CV. Nie pisz w liście zbyt wiele o swoich cechach charakteru.  Prawda jest taka, że niestety nikogo to nie obchodzi.... W końcu każdy może napisać, że jest pracowity, sumienny, kreatywny i łatwo przystosowuje się do zmian. Wiesz ile listów motywacyjnych jest napisane w taki sposób? Większość. Dokładnie ta część, która ląduje w koszu.
 
Po czwarte: Wymyśl przynajmniej trzy powody, dla których warto Cię zatrudnić...
Doświadczenie opisałeś już szczegółowo w CV. Nie powielaj go w liście. Nie skupiaj się na powodach, dlaczego Ty chcesz pracować w danej firmie. Widziałeś kiedyś reklamę, która zaczyna się od Chcemy, abyś kupił nasz produkt, ponieważ...?
Założę się, że nie. Pokaż pracodawcy, że jesteś tego wart. Zastanów się, jakie są Twoje najsilniejsze strony, największe osiągnięcia zawodowe i najważniejsze umiejętności. Profesjonalny list motywacyjny przekona pracodawcę, że musi się z Tobą spotkać, ponieważ inaczej straci szansę na zatrudnienie wartościowego pracownika.

A jak napisać CV dowiesz się tutaj:
Jak napisać dobre Curriculum Vitae?
A jeżeli już jesteś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną koniecznie przeczytaj:

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Staraj się oprace.pl 
Do góry