Praca zdalna Plusy i minusy dla pracownika

2020-10-09

Praca zdalna – poznaj jej prawdziwe plusy i minusy !
Popatrzymy na to okiem pracownika!

Niezadowolenie z atmosfery w pracy, denerwujący kolega co rusz rzucający czerstwymi żartami, dojazdy, sztywne godziny pracy czy niebezpieczeństwo z powodu epidemii Covid to tylko pierwsze myśli…
Jest wiele powodów, dla których decydujemy się lub jesteśmy zmuszeni na pracę zdalną  (ehhhh takie czasy..) Czasami jest to po prostu konieczność, czasami – świadomy wybór lub jedynie ciche marzenie i takiej pracy szukamy. Niezależnie od przyczyny, praca zdalna ma plusy i minusy, które warto mieć zawsze na uwadze.

Zacznijmy pozytywnie od plusów:
Oszczędzasz czas.

Przygotowanie się do pracy i dojazd do biura zajmuje naprawdę dużo czasu. Zwłaszcza w miastach typu Warszawa czy Gdańsk. Twój dzień roboczy zaczyna się tak naprawdę na ok.1-2h wcześniej, zanim faktycznie zajmiesz stanowisko pracy. Do tego dodaj czas powrotu i okaże się, że „w pracy” jesteś nie 8, ale 11 godzin o czym pisaliśmy w artykule: "czym jest praca". Pracując zdalnie możesz te dwie-trzy dodatkowe godziny zachować dla siebie.

Oszczędzasz pieniądze
Nie tylko na dojazd do pracy (benzyna i eksploatacja samochodu lub też komunikacja miejska kosztuje w miesięcznym budżecie dużo), ale też pracując w domu nie jesteś zmuszony do „jedzenia na mieście” czy kupowania kawy w Starbucks. No i oczywiście możesz jeść zdrowiej, w pracy nie wyciśniesz sobie soku z pomarańczy, gdy najdzie Cię na niego ochota!

Zarządzasz swoim czasem
Niby fajnie, bo podczas pracy, jesteś w stanie ugotować obiad, zapalić papierosa czy podjechać i załatwić prywatną sprawę, nie musząc się nikogo prosić o pozwolenie. Ale jest w tym pułapka, wykonanie danej pracy wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Oby nie okazało się, że rozciągniesz prace od 6:00-20:00 i będziesz miał wrażenie że non-stop pracujesz. Przerabiałem to! Piszę następny artykuł "jak pracować zdalnie". Cierpliwości!

Nie musisz się przygotowywać do pracy
Przygotowanie jedzenia, ubioru i wyprawka do pracy zajmuje nam czas. W domu możesz pracować w pidżamie i gdy nie masz kontaktu z klientami video nie musisz nic robić ze swoim wyglądem. Wiemy ile kobietom zajmuje zrobienie makijażu i ułożenie fryzury, nie wspominając o wybraniu stroju, bo przecież przy pełnej szafie znów nie mam w co się ubrać...

Mniejszy stres
Szef, kierownik nie patrzy Cię na ręce, nie komentuje i w końcu nikt nie wtrąca się w Twoją pracę…

Ale czy na pewno to takie fajne???
Ja pracowałem i dalej czasem pracuję „po godzinach” w domu ale po 10-ciu latach wolę wynajmować biuro za 2000zł miesięcznie i po prostu wyjść !!! Uważam, że praca w domu jest super dla introwertyka, ja nim nie jestem.


Popatrzmy na te wcześniej wypisane plusy z innej strony i zmieńmy je na minusy:
Brak kontaktu z ludźmi i nieporozumienia

Na początek dużym WIELKIM minusem jest brak żywego kontaktu z ludźmi, chodzenie do pracy to nie tylko praca ale też relacje, rozmowy  i bycie wśród ludzi. Byliśmy i jesteśmy gatunkiem stadnym. 80% informacji przekazujemy niewerbalnie, mową ciała, gestami czy tonem głosu. Nigdy nie wiesz, jak druga osoba odczyta Twoją wiadomość typu: "zrób to" czy "wyślij mi szybko". Rozkaz czy prośba? Instynktownie w relacjach na żywo dostosowujemy się do drugiej osoby i obecnej atmosfery sytuacji.

Nie oszczędzasz czasu
Pracując w domu, nigdy nie będziesz tak zorganizowany i skupiony na pracy. Z czasem  problemem stanie się rozgraniczenie dnia praca/życie prywatne. Naprawdę trzeba być mocno zorganizowanym, ogarniętym by tak się nie stało.. Chodzi o psychikę dom ma być miejscem relaksu i nie kojarzyć Ci się z pracą. Dlatego dużo osób zmuszonych do samotnej pracy w domu korzysta z ofert biurek na godziny, gdzie po prostu panuje atmosfera pracy.

Nie oszczędzasz pieniędzy
Tak może na wspomnianych dojazdach, ale czy wystawisz pracodawcy fakturę za prąd czy miejsce pracy. Koszt m2 mieszkania to 4000-6000zł za które zapłaciłeś i jest Twoją własnością..  Minimalna cena za wynajem metra kwadratowego to 30zł/mc w średnim mieście… Biurko dokumenty zajmą Ci min 3m. Może to głupie ale woda, toaleta i ogólne utrzymanie miejsca pracy kosztuje… O tym będę pisał bo większość pracowników tego nie docenia.

Przeorganizowanie życia i miru domowego
Jeżeli nie mieszkasz sam, to może się to okazać dużym wyzwaniem. Wytłumacz innym, zwłaszcza dziecku, że mama teraz pracuje i nie wolno przeszkadzać. Powodzenia!

Brak efektywności i komunikacji
Przejście na pracę zdalną wymaga jednak nauki np. zadawania pytań. Sytuacje typu wymiana informacji czy szybkie pytanie do kolegi z pracy może potrwać dłużej. Musisz nauczyć się nowej e-komunikacji, co wbrew pozorom nie jest takie proste. Minuta rozmowy na żywo na pewno szybciej rozjaśni Ci jak rozwiązać zadanie, niż tłumaczenie przez telefon czy maila, robiąc przy tym tysiąc print-screenów by wyjaśnić całą sytuacje szefowi czy koledze z pracy.

Oczywiście jak to w życiu bywa, praca zdalna dla jednych będzie czymś genialnym a dla drugich nie lada wyzwaniem i pomyłką.  Każdy sam musi przeanalizować czy chciałby w ten sposób pracować .
Ważnym aspektem jest to, czy firma w której pracujesz, jest przygotowana na pracę zdalną, czy ma procedury, zorganizowała dobry system do komunikacji oraz czy też zapewniła Ci niezbędny sprzęt i wsparcie.
O tym napiszę w artykule:  „Plusy i minusy pracy zdalnej dla pracodawcy”
Staraj się oprace !

#pracazdalna #zostanwdomu #plusy #minusy #pracawdomu #praca #starajsieoprace #zdalnie #lifestyle
 

Do góry