Jak napisać dobre Curriculum Vitae?

2022-04-26

Jak napisać CV?
    W CV najważniejsza jest treść. Jeśli Twoje CV jest nieczytelne lub znajdują się tam informacje które nie powinny, może ono trafić do kosza, nawet jeśli posiadasz wymagane doświadczenie i kwalifikacje! Przykładem może być sytuacja gdy starasz się o pracę głównej księgowej a początki Twej kariery były „różne” i kilka lat temu zdarzyło Ci się pracować w klubie GoGo - to absolutnie, za żadne skarby nie wspominaj o tym w swoim CV. Zapewne jest to świetne doświadczenie, które rozwinęło szereg Twoich umiejętności ale zachowaj te informacje dla siebie i potomnych.
    Tworząc  CV skup się na osiągnięciach i kluczowych umiejętnościach a następnie dopasuj  je do konkretnej oferty pracy. Musisz pokazać, jakie korzyści oferujesz pracodawcy.

    W CV drugą najważniejszą kwestią jest zdjęcie. Warto gdyby było ono w kolorze a Ty na nim schludny, ładny, uczesany, bez nakrycia głowy za to z lekkim, sympatycznym uśmiechem na ustach. Dzięki temu od razu przykujesz uwagę pracodawcy!
Naturalnym sposobem skanowania wzrokiem jest tzw. model litery F, dlatego najważniejsze informacje powinny być na górze (np.Twoje zdjęcie) i po lewej stronie CV (Twoje imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail czy data urodzenia).
 
Przemyślane i dobrze zaprojektowane curriculum vitae wyróżni Cię wśród innych kandydatów i podkreśli najważniejsze informacje.

Jak pisać CV, które zainteresuje pracodawcę i będzie on potrzebował właśnie Ciebie na to stanowisko?
Oto kilka sposobów:

1. Pod imieniem i nazwiskiem dodaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz. To pomaga zbudować wrażenie, że napisałeś CV konkretnie na daną ofertę, jesteś zdeterminowany i to praca właśnie dla Ciebie. Dajesz do zrozumienia swojemu potencjalnemu pracodawcy, iż wybór Ciebie na dane stanowisko wydaje się oczywisty. Wiele osób aplikuje masowo do dziesiątek firm, do których wysyła to samo tzw. uniwersalne CV. To największy błąd, jaki możesz popełnić. Dlaczego? Jeśli nie podkreślisz umiejętnie informacji, których szuka pracodawca, Twoje CV może odpaść już na dzień dobry.

2. Doświadczenie zawodowe, osiągnięcia i umiejętności umieść w widocznym miejscu CV, najlepiej na pierwszej stronie tuż pod zdjęciem - to najważniejsza część Twojego CV!

W doświadczeniu najważniejszą rolę odgrywają Twoje 2 ostatnie stanowiska.  Pamiętaj, aby umieścić dokładne daty i nie zawyżaj swojego doświadczenia. Jeśli pracowałeś w jakieś firmie od XII 2016, napisz tak w CV, zamiast podania samego roku. Pozorne wydłużanie swojego doświadczenie i koloryzowanie wyjdzie na jaw przy pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej. Będzie głupio Tobie a pracodawca rozczarowany.  Opisując kolejne stawiska pracy nie duplikuj obowiązków, nawet jeśli były podobne. Lepszą opcją będzie pokazanie, jak rozwijały się one na przestrzeni kolejnych stanowisk. Pamiętaj, aby opisu doświadczenia i umiejętności nie powielać w liście motywacyjnym.

    Jeśli nie masz doświadczenia, którym mógłbyś się pochwalić swojemu przyszłemu pracodawcy dodaj sekcję wykształcenie podaj tylko najważniejsze informacje i nie wnikaj w szczegóły np. podając nazwę i adres liceum do którego miałeś okazję uczęszczać. Chociaż głównie na początku kariery będą mile widziane akademickie osiągnięcia w działalności studenckiej, kół naukowych i innych lecz w miarę upływu lat pierwsze praktyki lub staże odbyte w czasie studiów również stają się coraz mniej ważne. Nawet jeśli decydujesz się je pozostawić w swoim CV, nie wnikaj w szczegółowy opis obowiązków.
 
Jeśli jednak masz już kilka lat doświadczenia zawodowego, Twoje wykształcenie, tytuł pracy magisterskiej i specjalizacja nie będą miały dużego znaczenia. Wyjątkiem jest oczywiście ścieżka kariery, w której potrzebujesz konkretnego dyplomu do wykonywania zawodu jak np. inżynier, lekarz, prawnik etc.
Chcesz zrobić najlepsze wrażenie na osobie rekrutującej? Wypisz swoje największe osiągnięcia i umiejętności związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
Zaraz po doświadczeniu, umiejętności to druga najważniejsza sekcja profesjonalnego CV. Aby zyskać przewagę i ją wykorzystać umieść je w widocznym miejscu! Najlepiej na górze lub z boku pierwszej strony CV.
 Kiedy tylko możliwe, opisz je precyzyjnie przy użyciu liczb albo konkretnych danych. Potrzebujesz przykładów?
 Jeśli znasz specjalistyczne oprogramowanie, opisz w jakim stopniu. Potrafisz zarządzać zespołem? Napisz, ile osób Ci podlega. Pamiętaj, że na dane stanowisko aplikują osoby o podobnych umiejętnościach. Im konkretniej opiszesz swoje kompetencje, tym skuteczniej się wyróżnisz.
 Co brzmi lepiej? - znajomość MS Excel
 Czy? - MS Excel (poziom zaawansowany, znajomość makr)
 
3. Postaraj się by Twoje CV było nie dłuższe niż dwie strony A4. Używaj odstępów, pogrubień lub innego koloru.
Użyj pogrubienia, aby odróżnić nazwę stanowiska oraz pracodawcę od opisu doświadczenia wykonywanych obowiązków.
Wykorzystaj liczby, aby atrakcyjniej przedstawić doświadczenie i umiejętności. Konkretne dane mają magiczną moc przyciągania, dzięki nim pokażesz pracodawcy, dlaczego jesteś lepszy niż inni kandydaci.
     Użyj pogrubienia, aby podkreślić najważniejsze informacje! Dodaj sekcję osiągnięcia, która podkreśli Twoje największe sukcesy zawodowe.

4. Nikt nie lubi czytać długiego CV.  
Na koniec jedna z najtrudniejszych wskazówek - musisz usunąć część informacji z CV… Im więcej zbędnych informacji wpiszesz, tym większa szansa, że pracodawca nie znajdzie tego, czego szuka!
 Co usunąć z CV?
Przeczytaj ponownie ofertę pracy oraz swoje CV. Zaznacz wszystkie informacje, które nie są wymienione w ofercie pracy, a znajdują się w Twoim CV. Teraz zastanów się, czy każda umiejętność, przebyte szkolenie albo dawny zakres obowiązków będą wartościowe dla potencjalnego pracodawcy?
 Nie wahaj się, wykreśl z CV dawne szkolenia i konferencje niezwiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, szczegółowy opis doświadczenia na stanowiskach sprzed kilku lat, nieprzydatne umiejętności – to częste błędy w CV.
Nie trać też cennego miejsca w CV na opis swoich danych personalnych. Wpisujesz w CV swój adres? Może się zdziwisz, ale pracodawca wcale go nie potrzebuje!
 Usuń także obszerną listę zainteresowań. Pozostaw te 2-3 najciekawsze albo bezpośrednio wiążące się ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
 
Jeśli zależy Ci na danej ofercie pracy, dopasuj CV i list motywacyjny konkretnie do niej!

    Upewnij się, że wszystkie wyżej wymienione miejsca są wyraźnie widoczne w Twoim CV.
    Na koniec w CV dodaj klauzulę, która usprawni proces rekrutacji, o treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z art.6 ust.1 lit.a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE).”
Nie przegap swojej oferty pracy i nie trać możliwości zawodowych, pomóż pracodawcy się odnaleźć. Jeśli ułatwisz mu pracę i umiejętnie podkreślisz swoje kluczowe kompetencje, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie oferty pracy i otrzymasz znacznie więcej zaproszeń na rozmowy.
Jeśli zastosowałeś się do powyższych wskazówek zobacz również  artykuł: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
 


 
Do góry