Jak znaleźć zmienić pracę?

2020-09-15

Siedzisz w domu, nic nie robisz… zbijasz bąki a w TiVi leci kolejny odcinek serialu Dlaczego ja? Nie masz kasy na wypad ze znajomymi na narty a o wakacjach w Dubaju nie wspomnę… Skończyłeś już  20, 30 lat ale nigdy nie pracowałeś, nie masz doświadczenia i nadal utrzymują Cię rodzice? A może zraziła Cię poprzednia praca, atmosfera w niej panująca i nie masz absolutnie żadnej motywacji by podjąć się nowego wyzwania?
Zabrzmi to dziwnie ale to dobrze!
Nie martw się bo trafiłeś w najlepsze miejsce w „internetach”! To odpowiedni moment w Twoim życiu byś zaczął szukać pracy - tej właściwej, jedynej w swoim rodzaju, wymarzonej przez Ciebie posadki dlatego zdradzę Ci jak skutecznie znaleźć satysfakcjonującą pracę i co zrobić by spośród dziesiątek kandydatów wybrali właśnie Ciebie!

Jak każde przedsięwzięcie również szukanie pracy wymaga określonego planu działania i strategii.
Zaczynamy!
Po pierwsze: zastanów się CO chciałbyś w życiu robić?
Punktem wyjściowym powinno być ustalenie, co tak naprawdę chcesz w życiu robić oraz to, do czego masz predyspozycje. Bywa, że w akcie desperacji wysyłasz swoje CV wszędzie gdzie się da – strategia ta nie jest najlepsza, istnieje ryzyko, że utkniesz w pracy, która będzie Cię unieszczęśliwiać oraz do której się nie nadajesz. Zapewne nie chciałbyś pół swojego życia spędzić na bezproduktywnej, niezbyt rozwijającej i odmóżdżającej pracy na tzw. kasie w hipermarkecie dlatego zastanów się! Jest to bardzo ważne ponieważ w pracy spędzasz średnio około 8h w ciągu dnia, 40h w ciągu tygodnia, 160h w ciągu miesiąca i 1920h w ciągu roku!!! A zatem pasowałoby aby Twoja praca była przyjemna i sprawiała Ci radość.
Na początek dobrze byłoby zrobić listę swoich mocnych i słabszych stron, listę swoich umiejętności i zainteresowań, jak również oczekiwań zarobkowych i formy zatrudnienia (praca na etat, umowę zlecenie, w miejscu pracy czy zdalnie w domu).
Nadal myślisz? Doskonale Cię rozumiem. W końcu wybór odpowiedniej pracy nie jest łatwy bowiem zależy od tego Twoje całe życie a przynajmniej jego część…  Musisz być pewny, zdecydowany a wtedy każde zajęcie przyniesie Ci pieniądze i satysfakcję…
Pomocną dłoń na pewno podadzą Ci Twoi prawdziwi znajomi, którzy obiektywnie i z perspektywy ocenią Twoje predyspozycje jak również specjalnie powołane do tego agencje doradztwa personalnego albo ośrodki poradnictwa zawodowego.

Jeśli już są tu śmiałkowie, którzy dokonali wyboru i wiedzą gdzie chcieliby pracować to…

Po drugie: Dobre CV i list motywacyjny to sukces
Warto zrobić gruntowne rozeznanie dotyczące wymarzonego miejsca pracy – dowiedz się jak najwięcej o firmie w której zamierzasz pracować, o jej tradycji, wartościach, ludziach, którzy tam pracują, wakatach. Nie wysyłaj standardowego CV do każdego pracodawcy – postaraj się dostosować je do wymogów i oczekiwań danej firmy. To, co w jednym wypadku może zadziałać na naszą korzyść, w innym może nas pogrążyć. Jeśli pracowałeś w wielu miejscach, nie wypisuj wszystkich dotychczasowych miejsc zatrudnienia – więcej nie znaczy lepiej. Wybierz te aspekty swojego życia zawodowego, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę i być zbieżne z jego oczekiwaniami.
Po trzecie: Jak szukać pracy?
ZNAJOMI – kontakty osobiste
Przede wszystkim znajomi są głównym źródłem informacji. Warto rozwijać i budować sieć znajomych, wymieniać się wizytówkami, nie palić za sobą mostów. Utrzymywanie kontaktów z ludźmi z podstawówki lub liceum również może otworzyć przed nami wiele drzwi – kto wie, czy piegowaty okularnik z drugiej ławki nie jest obecnie dyrektorem dużej korporacji? Nie bój się pytać znajomych, prosić o pomoc w szukaniu pracy. Osoby, które nas polecają a znają nas osobiście, stają się wiarygodnym źródłem informacji. Szansa, że przełożony, któremu szepnie się słówko przyjmie nas zamiast nieznajomej osoby z ulicy automatycznie wzrasta.
Zapewne korzystasz między innymi z facebooka - i masz tam mnóstwo znajomych, wiesz co się u nich dzieje, gdzie pracują, może któryś z nich pracuje tam gdzie chciałbyś i TY? Zamieść posta na facebooku z informacją że szukasz pracy, poproś o udostępnienie, zwiększy się wtedy zasięg Twoich możliwości.

PRASA I INTERET
Najpopularniejszymi miejscami publikowania ofert pracy są media – prasa i internet. Wyszukiwarki internetowe dostosowane są do sortowania ofert według wybranych przez Ciebie kategorii – miejsca, branży czy daty zamieszczenia ogłoszenia. Niestety, w tej krainie potencjalnej szansy czyha na Ciebie kilka pułapek – przede wszystkim, nigdy nie mamy pewności czy zamieszczone ogłoszenie jest autentyczne oraz czy pracodawca jest tym, za kogo się podaję. Lepszym sposobem byłby bezpośredni kontakt telefoniczny lub mailowy zamieszczony na oficjalnej stronie owego pracodawcy. Zanim więc złożysz aplikację, upewnij się, czy taka firma aby istnieje i co o niej wiadomo. Na portalach internetowych możesz próbować wyszukać ludzi, którzy dla niej pracują i spytać ich jak wygląda sytuacja od środka. Drugą kwestią jest „data ważności” ogłoszenia – bywa, że oferta wisi na stronie już dłuższy czas, kusząc i dając nadzieję, podczas gdy ogłoszenie jest już dawno nieaktualne. Jak zatem widać, prasa i internet daje wielkie możliwości w znalezieniu wymarzonej idealnej pracy.
UWAGA ! Nasz portal daje możliwość nie tylko dodania ogłoszeń pracodawcom ale też osobom szukającym pracy, zleceń czy firmom by ogłaszać swoje usługi i zdobywać nowych klientów .
Jeżeli szukasz pracy zleceń ogłoś się !!! Podczas dodawania ogłoszenia w danej kategorii wybierz opcje "szukam pracy".
  Po to jest nasz serwis !
TARGI PRACY
Targi są miejscem, gdzie możemy na żywo zapoznać się z ofertami pracy i poznać osobiście ludzi współpracujących, zatrudnionych lub nawet kierujących w prezentowanych firmach. To dobry moment na pokazanie zainteresowania, zadanie pytań i nawiązanie kontaktów. Łącznie z ofertami pracy z pewnością napotkamy możliwości stażu i praktyk a także oferty szkoleniowe.
URZĄD PRACY
Jest chyba jednym z mniej lubianych sposobów na szukanie pracy. Niestety ogromne kolejki i ta patologia robią atmosferę. Wiele osób silnie przeżywa bycie oficjalnie zapisanym jako bezrobotny, oczywiście oprócz beneficjentów 500+ i innych "socjalnych ludzi". O ile zatem wymienione wyżej sposoby poszukiwania pracy mogą dać lepsze rezultaty i dawać większy komfort psychiczny, to nie należy zapominać, że jako instytucja UP oferuje nam świadczenia zdrowotne oraz możliwość czasowego zasiłku. Jest to także miejsce gdzie możemy poszerzyć wiedzę na temat kodeksu pracy, praw i obowiązków pracownika oraz pracodawcy a także skorzystać z poradnictwa zawodowego. Lecz niech nie zwiedzie Cię nazwa instytucji bo tam tak naprawdę nie ma pracy dla osób z Twoim wykształceniem… usłyszysz to na pewno na pierwszym spotkaniu.
NIECH PONIESIE CIĘ FLOW
Wyjdź z domu z teczką z kilkoma CV czyli złap bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą
!!!
Warto osobiście przejść się po instytucjach w których chciałbyś spróbować swoich sił i zostawić w sekretariacie swoje CV oraz dane kontaktowe. Nawet jeśli obecnie nie ma tam wolnych etatów, być może w przyszłości Twoje zgłoszenie zostanie wygrzebane ze sterty zgłoszeń oczekujących.
By zwiększyć szanse możemy wcześniej uprzedzić telefonicznie o naszej wizycie w wybranej przez nas firmie i umówić się na spotkanie z kierownikiem lub z osobą decyzyjną. Nie mówimy przez telefon, że staramy się o pracę, gdyż pani Krysia która boi się młodej konkurencji wystraszy się i spłoszy nas tekstem: „Ale my nie szukamy pracowników, dziękujemy” . Gdy mamy już termin spotkania, ubieramy się ładnie , zabieramy ze sobą pewność siebie, swoje CV i list motywacyjny  i zdobywamy to czego chcemy.
A zatem metod szukania pracy jest sporo. Te, które okażą się najbardziej przydatne w Twoim wypadku jest sprawą indywidualną. Najważniejsze jednak jest dobre przygotowanie się do poszukiwań i zrobienie gruntownego rozeznania a także świadomość, że prędzej czy później się uda!
Staraj się oprace pl

#pierwsza #praca #start #działaj #motywacja
 

Do góry